Jesteś tutaj

Dopłaty do domów energooszczędnych

Od początku 2021 r. wszystkie nowo powstające budynki w Polsce mają być obiektami o obniżonym zużyciu energii. Jednak już teraz osoby decydujące się na energooszczędne budownictwo mogą liczyć na wsparcie finansowe Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW). Z odpowiednich dopłat mogą skorzystać osoby fizyczne budujące lub kupujące domy jednorodzinne bądź mieszkania w domach wielorodzinnych od dewelopera.

Założenie jest takie, że im większa energooszczędność tym większa dopłata. Jej wysokość jest uzależniona od standardu energetycznego budynku. Na budowę domu pasywnego można otrzymać nawet 50 tys. zł brutto, zaś energooszczędnego – 30 tys. zł brutto.

W przypadku zakupu mieszkania w budynku energooszczędnym lub pasywnym – odpowiednio 11 tys. i 16 tys. zł brutto. Dofinansowanie pokrywa część kredytu.

Co można zyskać korzystając z dopłat?

Dopłaty do kredytu, pokrywającego część wyższych kosztów inwestycyjnych oraz koszty weryfikacji projektu budowlanego i potwierdzenia osiągniętego standardu energetycznego, niższe koszty eksploatacji budynku, podniesienie wartości budynku.

Budżet programu wynosi 300 mln zł. Środki pozwolą na budowę lub zakup ok. 12 tys. domów jednorodzinnych i mieszkań w budynkach wielorodzinnych. 

Wdrożenie programu przewidziane jest na lata 2013–2018, a wydatkowanie środków z nim związanych do 31 grudnia 2022 r.

Zobacz jak ubiegać się o dofinansowanie

Masz pytanie? Napisz: dom [małpa] nfosigw.gov.pl