Jesteś tutaj

Fundusz Mieszkań na Wynajem

Mieszkanie

Jaki jest standard mieszkań do wynajęcia oferowanych przez Fundusz Mieszkań na Wynajem?

Mieszkania oferowane przez Fundusz Mieszkań na Wynajem będą wykonane w standardzie „pod klucz”. Oznacza to, iż wykończone będą wszystkie elementy mieszkania: podłogi, sufity, ściany, zamontowane drzwi wewnętrzne oraz oświetlenie. Oferowane mieszkania będą także miały kompleksowo wyposażone kuchnie i łazienki. Opis tego wyposażenia znajduje się w ofercie poszczególnych mieszkań.

Mieszkanie

Ile kosztuje wynajęcie mieszkania?

Wysokość czynszu zależy od okresu najmu według następujących przedziałów:

  • od 6 do 23 miesięcy
  • od 24 do 48 miesięcy

Im dłuższy okres najmu, tym niższa cena.

Na stronie https://oferty.jakusiebie.pl cena podana przy ofercie danego mieszkania dotyczy okresu najmu od 24 do 48 miesięcy. W treści każdej oferty znajduje się szczegółowy cennik dotyczący krótszego okresu najmu.

Mieszkanie

Na jaki okres mogę wynająć mieszkanie? Czy jest możliwość przedłużenia umowy na kolejny okres?

Umowa najmu może zostać zawarta na okres nie krótszy niż 6 miesięcy i nie dłuższy niż 48 miesięcy - licząc od daty przekazania mieszkania najemcy. Po tym okresie będzie możliwość przedłużenia umowy z Funduszem, o ile Najemca wystąpi z takim wnioskiem na 2 miesiące przed upływem ustalonego okresu najmu.

Mieszkanie

Jak kształtują się oferowane przez Fundusz ceny najmu w porównaniu do rynku?

Ceny oferowane przez Fundusz są atrakcyjne w porównaniu do cen rynkowych. Potwierdzają to zarówno analizy przeprowadzone przez zewnętrznych ekspertów rynku nieruchomości, jak i badania rynku prowadzone przez BGK na bieżąco w oparciu o ogólnodostępne oferty najmu.  Badania te obejmują zarówno ceny, jak i standard oferowanych na wynajem mieszkań.

Dodatkowe atuty najmu w ramach Funduszu Mieszkań na Wynajem to: wspomniany już standard oferowanych mieszkań, gwarancja stabilności warunków umowy, przewidywalność decyzji właściciela oraz poziom usług wsparcia dla najemców.

Mieszkanie

Kto może wynająć mieszkanie od Funduszu Mieszkań na Wynajem? 

Najemcą może zostać każda osoba indywidualna (osoba fizyczna) spełniająca kryteria finansowe określone przez Fundusz, niezależnie od tego czy jest osobą aktywną zawodowo (pracownikiem, pracodawcą), osobą uczącą się (studentem), czy emerytem lub rencistą.

Do Umowy najmu może przystąpić, jako Najemca jedna lub więcej osób.  W przypadku, gdy stroną umowy jest więcej niż jeden osoba, zdolność finansowa będzie analizowana zbiorczo – możliwości finansowe poszczególnych osób mających być stroną umowy (umowa wspólna) będą składowymi całej wiarygodności finansowej umożliwiającej wynajem.

Obecnie Fundusz Mieszkań na Wynajem nie oferuje możliwości najmu mieszkań klientom instytucjonalnym (osobom prawnym). Jeśli okaże się, że istnieje zainteresowanie najmem mieszkań ze strony klientów instytucjonalnych, Fundusz rozważy możliwość wprowadzenia takiej usługi do oferty (najem standardowy).

Do kogo jest skierowane to przedsięwzięcie?

Fundusz Mieszkań na Wynajem jest skierowany do wszystkich osób, które zechcą wynająć mieszkanie i które będzie stać na opłacenie czynszu.

Jakie będą kryteria typowania osób kwalifikujących się do wynajęcia mieszkania? Czy będą nałożone jakieś ograniczenia w dostępie?

Fundusz będzie działał tak jak każdy inwestor wynajmujący mieszkania na zasadach wolnorynkowych. Najemcami staną się ci, którzy potwierdzą zdolność płacenia czynszu i podpiszą umowę.

Jaki będzie koszt najmu?

W każdym budynku czynsze będą inne, uzależnione od standardu, wielkości mieszkania, a przede wszystkim lokalizacji (centrum lub obrzeża miast). Szacuje się, że stawki czynszu będą się plasować poniżej obecnych stawek rynkowych ze względu na skalę działania.  

W jakich miastach będzie można wynająć mieszkanie? 

Początkowo inwestycje Funduszu będą koncentrowały się w dużych miastach takich jak: Warszawa, Kraków, Wrocław, Poznań, Trójmiasto i Łódź. Wynika to popytu na mieszkania i podaży pracy w tych miastach. Z czasem Fundusz może inwestować w kolejnych miastach w Polsce, o ile tylko będzie to uzasadnione biznesowo – czyli będą najemcy i możliwości zainwestowania w budynki spełniające wymagania Funduszu.

W jakich lokalizacjach będzie można wynająć mieszkania?

Zależy nam na tym aby Fundusz mógł oferować mieszkania zarówno w lokalizacjach śródmiejskich jak i położonych dalej od centrum miast. Dzięki temu oferta mieszkań na wynajem będzie pełniejsza. Jednocześnie zależy nam aby mieszkania były położone w okolicach z istniejącą strukturą komunikacyjną i społeczną tj. w pobliżu szkół, przedszkoli, sklepów czy przychodni.

Jakie mieszkania będzie można wynająć?

Będą to przede wszystkim mieszkania 2- i 3-pokojowe. Dodatkowo ich ofertę będą uzupełniały kawalerki jak i mieszkania większe. Będą one posiadały wyposażoną kuchnię i łazienkę oraz oferowały podstawowe umeblowanie. W mieszkaniach dostępne będą media takie jak telewizja kablowa czy internet.

Gdzie można uzyskać więcej informacji na temat mieszkań na wynajem?

Strona informująca o Funduszu znajduje się pod adresem http://www.jakusiebie.pl/ - na początku będzie ona zawierała podstawowe informacje o Funduszu, aby z czasem przekształcić się w serwis informujący o tym, gdzie powstają budynku i w jaki sposób będzie można wynająć mieszkanie od Funduszu.